Karštos „Alma littera“ naujienos sostinės Knygų aikštėje: nuo Antarktidos indėnų iki gyvūnėlių kapinių ir teatralizuotų pasirodymų vaikams

2023-08-30
Karštos „Alma littera“ naujienos sostinės Knygų aikštėje: nuo Antarktidos indėnų iki gyvūnėlių kapinių ir teatralizuotų pasirodymų vaikams

„Susitikimai „Knygų aikštėje“ per kasmetes „Sostinės dienas“ jau tapo gražia leidyklos tradicija, beveik tokia pat laukiama kaip ir Vilniaus knygų mugė. Leidyklos darbuotojai iš autorių ir skaitytojų pasimatymų grįžta su naujomis knygų idėjomis, išgirstais patarimais ir paskatinimais. Mums tai – itin vertinga patirtis“, – artėjant festivaliui sakė leidyklos „Alma littera“ vadovė Dovilė Zaidė.

Rugsėjo 1–3 dienomis Vilniuje vyksiantis „Sostinės dienų“ festivalis šiais metais simboliškai sutampa su naujųjų mokslo metų švente. „Knygos yra kelias į mokslo ir žinių pasaulį, mes labai stengiamės, kad vaikai ne tik su jomis susidraugautų, atrastų savo knygas ir savo rašytojus, bet ir siūlome jiems kokybišką, vertingą turinį“, – teigia leidyklos vadovė D. Zaidė.

Leidyklos „Alma littera“ jauniesiems skaitytojams skirta programa rengiama „Knygų aikštės“ scenoje, visai šalia knygų paviljono. Tiesiai iš spaustuvės į leidyklos stendą čia atvyks karščiausios knygų naujienos.

Šios vasaros bestseleris – gamtininko Mariaus Čepulio vaikams ir suaugusiesiems skirta knyga „Ana konda?“. Gamtos fotografas, laidų vedėjas ir knygų apie gamtą autorius savo naujoje knygoje klausia taip, kaip klausia žemaičiai: „Ar ana konda?“ Kviesdamas į kelionę po laukinę gamtą, pristatydamas daugybę laukinių gyvių ir gyvūnų, M. Čepulis pasakoja apie tuos, kurie žmogui gali įkąsti, įgelti, įspirti, nudilginti ar dar kaip nors kitaip sužaloti. Apie tai, ar tikrai gyvename pačioje šilčiausioje Dievo užančio vietoje, gamtoje, kurioje nieko nereikia bijoti, knygos autorius festivalyje kalbės rugsėjo 1 dieną, 16 valandą.

Naują knygą – „A komanda ir šuo už milijoną“ rugsėjo 1 dieną, 14 valandą, scenoje pristatys vaikų mėgstamas rašytojas Tomas Dirgėla ir knygos iliustracijų autorė Kornelija Žalpytė. Juos kalbins žurnalistė, radijo laidų vedėja Rimantė Kulvinskytė. „Beveik visos mano knygos išlaiko panašią kryptį – dinamiškas, veiksmo kupinas tekstas papildomas kuo daugiau iliustracijų. Labai tikiuosi, kad tai šiuolaikinį vaiką, ypač neskaitantį, traukia prie knygos“, – sako T. Dirgėla ir priduria, kad vaikus sudominti jo naujoje knygoje turėtų ir svarbi draugystės tema.

T. Dirgėlos knygų krepšelį „Knygų aikštėje“ papildys nauja, vaikų mėgstamos Monstropedijos serijos knyga „Monstropedija. Kas tas kietuolis?!“. Kartu su Tomu šią knygą rašė jo žmona Skaistė Dirgėlienė. Tai – jau trečiasis jų bendras darbas.

Rugsėjo 3 dieną, 11 valandą, vaikus į teatralizuotą pasirodymą pakvies bent keletą naujienų išleidusi Kakė Makė. „Kakės Makės jausmų kortelės“ vaikams padės pažinti savo jausmų pasaulį, rasti tinkamus būdus reikšti jausmus ir stiprinti tarpusavio santykius. Į susitikimą atėjusius vaikus pasitiks Kakė Makė ir Netvarkos Nykštukas.

Rašytoja Evelina Daciūtė „Knygų aikštėje“ pristatys knygą „Lubinų labirintas. Geriausios meškių istorijos“ – šešis nuostabius pasakojimus vaikams apie sąžiningumą, tamsos baimę, norą būti kitu, mokėjimą dalytis, godumą, drąsą ginti savo pasirinkimus. „Geriausios meškių istorijos“ – atnaujintas „Meškių istorijų“ leidimas. Knygos iliustracijas nupiešė dailininkė Rasa Kaper.

Dar viena naujiena vaikams – Škotijos rašytojos Elle McNicoll labai sėkmingas literatūrinis debiutas, įkvepianti ir jautri istorija apie drąsą, draugystę ir buvimą kitokiam „Išskirtinis spindesys“. Knygos herojė – autistė mergaitė, matanti dalykus, kurių kiti nepastebi, girdinti tai, į ką niekas nekreipia dėmesio, ir mąstanti apie raganas, kurios neturėjo, kas jas apgina. Ar pavyks Adei pakeisti miestelio gyventojų požiūrį į raganas ir save?

Šiais metais leidykla dar kartą išleido visus įmanomus literatūros apdovanojimus surinkusios rašytojos Akvilinos Cicėnaitės knygą „Tylos istorija“. Tai pasakojimas apie vienos šeimos keturių kartų moterų gyvenimą. Skaitytoją jis nukelia į dvidešimtojo amžiaus pradžios Lietuvą, tarpukarį, pokario laikus, sovietmetį ir pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį. Praėjusio šimtmečio istoriniame ir politiniame fone nusidriekęs pasakojimas atskleidžia, kas iš tikrųjų sieja skirtingus moterų likimus, ką jos nutyli ir slepia net nuo artimiausiųjų, kodėl jų meilė pažymėta kalte, o tyla galiausiai tampa nusikaltimu. „Prieš išleisdama knygą redagavau iš naujo. Norėjau į tekstą pažvelgti dabartiniu žvilgsniu, šiek tiek atnaujinti stilių, kiek pagludinti sakinius. Man atrodo, kad knyga nė kiek nepaseno, gal netgi tapo aktualesnė šiandienos laiku“, – sako rašytoja A. Cicėnaitė.

„Alma littera“ paviljone nuguls ir trys naujienos – į susitikimus su skaitytojais kviečia psichoterapeutas, lektorius, prof. dr. Eugenijus Laurinaitis, rugsėjo 2 dieną, 16 valandą, pristatysiantis savo knygą apie sklandų bendravimą „Žuvis vandenyje“. Profesorių kalbins rašytoja, poetė Vitalija Maksvytė.

Su muziejininke, kelių knygų autore, neseniai knygą „Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė. Modernybės vėjai ir lietuvių inteligentija“ išleidusia Ingrida Jakubavičiene rugsėjo 2 dieną, 17 valandą, kalbėsis istorikė, komunikacijos specialistė Luka Lesauskaitė. Pristatymo dalyvės žada įdomų pokalbį ne tik apie dvi puikias tarpukario moteris, bet ir apie tuo metu Lietuvoje sklandžiusias liberalizmo ir feminizmo idėjas.

Su nauja savo knyga į rudenį žengia ir aktorius, dabar jau tikras rašytojas – Juozas Gaižauskas. Festivalyje rugsėjo 3 dieną, 14 valandą, kartu su aktore Emilija Latėnaite jis surengs muzikinį savo knygos „Antarktidos indėnai“ pristatymą.

Tarp karščiausių leidyklos naujienų – Pulitzerio premijos laureatės, amerikiečių rašytojos Louise Erdrich naujausia knyga apie knygų mylėtojus „Nuosprendis“. Romantiškas pasakojimas apie kasdienybę knygyne, apie meilę knygoms ir kalbai nuošaly nepalieka aktualių pasaulio įvykių.

Graudžiai juokinga šiuolaikinės moters istorija nuskamba šmaikščiame ir labai atvirame aktorės, filmų „iCarly“, „Sam&cat“, serialo „Between“ žvaigždės Jennette McCurdy pasakojime „Džiaugiuosi, kad mirė mano mama“. Pasaulinis bestseleris, ilgas savaites karaliavęs „The New York Times“ bestselerių sąraše, daugybei jaunų merginų leis susitapatinti su savo vaikyste, pagalvoti, kokį vaidmenį jų gyvenime atliko mama. J. McCurdy vaikystės ir paauglystės metai nebuvo lengvi – Jannete užaugo su valdinga, dukrą nuolat kontroliuojančia motina. Motinos kontrolė ir svajonė turėti dukrą žvaigždę jauną merginą privedė prie valgymo sutrikimų ir priklausomybių, o kelias nuo šlovės olimpo atėmė gyvenimo džiaugsmą ir palaužė dvasią.

Nauja knyga „Kur krenta šviesa“ pas skaitytojus atkeliauja ir iš bestselerio „Imperatorienė Sisi“ autorės Allison Pataki rankų, o pas kultinio rašytojo Stepheno Kingo kūrybos gerbėjus – perleistas šiurpiausias rašytojo romanas „Givunelių kapinės“. Rašytojas skaitytojus įtikina tuo, kuo neįmanoma patikėti, – šis siaubo romanas sulaukė net dviejų kino ekranizacijų.

Po kvapą gniaužiančio detektyvinio trilerio „Dėžė“ du labai populiarūs Švedijos autoriai – Camilla Läckberg ir Henrikas Fexeus – pristato antrąją savo bendros trilogijos knygą „Kultas“. Ji labiausiai pradžiugins Jo Nesbø ir televizijos serialo „Mentalistas“ gerbėjus. Naujajame romane, sukurtame pagal geriausias Skandinavijos trilerių tradicijas, policijos detektyvę Miną ir mentalistą Vincentą suveda nauja byla – paslaptingas vaiko pagrobimas.

„Alma littera“ savo skaitytojų laukia prie Katedros bokšto, „Knygų aikštėje“ rugsėjo 1–3 dienomis.

Susijusios knygos