Pianistė Ieva Dūdaitė pristatė savo knygą apie muziką: „Skiriu ją visiems“
„Muzika pasirinko mane, o aš – ją. Kiekvienas mano žingsnis vedė prie šios knygos. Tai ne vadovėlis, o knyga apie muziką visiems“, – taip savo pirmąją knygą „Muzika visiems“ pristato pianistė Ieva Dūdaitė. Patys pirmieji egzemplioriai su šiltomis asmeninėmis dedikacijomis buvo išdalyti artimiausiems – muzikės šeimos nariams ir besąlygiškai ją palaikantiems draugams.
„Advento laikas mus kviečia stabtelėti, atsiversti savąjį advento kalendorių, apmąstyti metus“, – knygos pristatyme kalbėjo I. Dūdaitė, gražiausius padėkos žodžius skyrusi vyrui Marijonui ir dukrai Marijai.
„Gavau besąlygišką vyro palaikymą, be jo šios knygos tiesiog nebūtų. Kiekvieną dieną, kai penktą ryto keldavausi rašyti, jis rūpindavosi mūsų dukra, pagamindavo jai ir man pusryčius. Marijonas yra mano ramybės uostas, mano uola“, – gražių žodžių vyrui negailėjo Ieva.
Būtent dėl dabar jau vyro – Marijono – pianistė prieš penkerius metus grįžo gyventi į Lietuvą. Porą suvedė muzika – jiedu susipažino Ievos koncerte Birštone, susituokė, augina dukrą.
„Kaip įdomu, kad prieš penkerius metus tą pačią dieną – gruodžio 11-ąją, – kai pristatome ir mano knygą, aš sėdėjau lėktuve, apsisprendusi grįžti į Lietuvą“, – prisiminė pianistė.
Jeigu Ievai reikėtų trumpai apibūdinti savo pašaukimą, ji pavadintų save sielų gydytoja. „Taip mane kartą pavadino Eglė Zdanavičiūtė-De Marco po koncerto. Manau, tai buvo alegorija, reiškianti, kad mano muzika, kūryba, buvimas scenoje paliečia daug žmonių. Didžiausia mano siekiamybė – švytinčios akys aplinkui. Taip elgiuosi ir šeimoje. Kas aš tokia, jei mano vyro ir vaiko akys nešvyti? Turiu ir paprastą sėkmės apibrėžimą. Ji nėra turtai, šlovė ar galia, sėkmę byloja tai, kiek švytinčių akių mane supa“, – knygoje kalba muzikė, kurios vardas skamba pasaulio koncertų salėse ir didžiausiuose muzikos festivaliuose.
Ieva keletą kartų nominuota prestižiniams apdovanojimams „Opus Klassik“, klasikinės muzikos klausytojai žavisi jos meistriškumu ir nuoširdžiu bendravimu koncertuose.
Nuo šešerių metų fortepijonu groti pradėjusi Ieva trečdalį savo gyvenimo praleido užsienyje. Laisvai kalbanti net aštuoniomis kalbomis, ji yra ne tik jautri atlikėja, puiki pianino mokytoja, bet ir pirmoji iš šalies pianistų, pasiryžusių surengti savo pasirodymus arenose – „Grand Piano Show“.
Knyga „Muzika visiems“, kurią išleido leidykla „Alma littera“, I. Dūdaitė nesiekia chronologiškai papasakoti pasaulio muzikos istorijos ar tarsi vadovėlyje perteikti muzikos teorijos žinių. Labiau – akcentuoti esminius įvykius, kurie turėjo vienokios ar kitokios įtakos muzikos raidai.
Pianistė įsitikinusi, kad muzika yra reikšminga žmonijos praeities, dabarties ir ateities kultūros dalis, ji daro įtaką smegenų vystymuisi, mokymuisi, nuotaikai ir net sveikatai.
„Pianistas su dvejomis smegenimis“ – tai posakis, kurį sukūrė Johnas Aschenbrenneris, norėdamas parodyti, kokiu principu pianisto smegenų pusrutuliai nuolat dalijasi informacija. Muzikantų ryšys tarp pusrutulių yra 40 procentų stipresnis nei negrojančiųjų“, – savo knygoje teigia I. Dūdaitė.
Muzikė pasakoja apie tai, kokie fejerverkai sproginėja muzikantų smegenyse kiekvieną kartą, kai jie į rankas paima muzikos instrumentą: „Per pastaruosius kelis dešimtmečius neurologai padarė didžiulius atradimus aiškindamiesi, kaip veikia mūsų smegenys, stebėdami jas realiu laiku moderniais instrumentais. Kai mokslininkai paskatino dalyvius klausytis muzikos, jie pamatė fejerverkus. Vienu metu nušvito kelios smegenų sritys, nes jos apdorojo garsą, išskyrė jį, kad suprastų tokius elementus kaip melodija ir ritmas, o vėliau visa tai sujungė į vieną muzikinę patirtį – harmoniją. Mūsų smegenys atlieka šį darbą per sekundės dalį nuo tada, kai pirmą kartą išgirstame muziką, iki tada, kai pradedame trepsėti koja.
Kai mokslininkai ėmė analizuoti ne tik muzikos klausytojų, bet ir muzikantų smegenis, mažieji fejerverkai virto didžiaisiais. Nors klausantis muzikos smegenys įtraukiamos į gana įdomią veiklą, pasirodo, kad grojimas prilygsta viso kūno mankštai.“
Knygą „Muzika visiems“ I. Dūdaitė parašė ir išleido per pusantrų metų. „Buvo nemažai iššūkių, – prisipažįsta Ieva, – kalnų ir nuokalnių. Norėjau, kad knyga būtų aktuali ir jauniems žmonėms – QR kodai knygos puslapiuose veda į audiovizualines ir vaizdo patirtis. Juk muzika pirmiausia yra garsas. Kruopščiai rinkome kiekvieną iliustraciją, spalvą, į knygą pridėjome nemažai praktinių užduočių ir klausimų, kad skaitytojai galėtų pagalvoti apie tai, ką muzika reiškia jiems.“
Skaitytojams pridedama ir dovana – pianistės sukurtas pirmasis Lietuvoje pianino pradžiamokslis fortepijono mėgėjams.
„Norėčiau, kad kiekvienas vaikas ar suaugęs žmogus, perskaitęs šią knygą, jaustųsi galintis papasakoti ką nors užburiančio apie muziką visiems. Norėčiau, kad knyga padėtų tapti sumaniu pašnekovu apie muziką ir kad kiekvienas puslapis būtų gerai praleistas laikas“, – knygos pristatyme kalbėjo I. Dūdaitė.