Naujienos

A. Tapino debiutiniame politiniame trileryje „Prezidentas“ – kandidatų kova be pirštinių

2019 02 20

Temdantis didžiosios kaimynės šešėlis. Toks 2019-ųjų Lietuvos Prezidento rinkimų siužetas laukia naujausioje žurnalisto bei rašytojo Andriaus Tapino knygoje „Prezidentas“. Trečioji autoriaus knyga, išleista leidyklos „Alma littera“, šį kartą skaitytojus nukels ne į fantastiniais elementais apipintą Vilnių, o į trilerį primenančią politinę kovą be taisyklių. A. Tapinas atviras – knygoje aprašomos politinės intrigos ir purvini rinkiminės kampanijos vingiai gegužės 12-ąją gali tapti realybe.

Prabėgus beveik ketveriems metams po paskutiniojo A. Tapino romano „Maro diena“ pristatymo, autorius kūrybines jėgas išbando naujame žanre. Steampunk pradininku Lietuvoje laikomas rašytojas skaitytojus nustebins ne fantastinės knygų serijos tęsiniu, o kvapą gniaužiančio politinio trilerio premjera.

„Trileris, kaip žanras, man visada buvo įdomus, tačiau maniau, kad norint parašyti gerą politinį trilerį reikia sulaukti tinkamo momento. Kai dėl darbų gausos pritrūkdavo laiko net pagalvoti apie trečiąją serijos dalį, nusprendžiau padaryti trumpą steampunk pauzę ir išnaudoti artėjantį politinių aistrų periodą. Pagalvojau, kad 2019-ieji ir yra tas momentas – arba parašysiu tais metais politinį trilerį, arba neparašysiu jo niekada“, – apie knygos žanro pokyčius pasakoja A. Tapinas.

Knygos veiksmas sukasi šių dienų Lietuvoje – baigiasi dešimtmetį trukusi prezidento Ričardo Daubaro kadencija. Lietuva jau nekantriai laukia dviejų kandidatų – jauno, išsilavinusio ir populiaraus politiko Roko Oginskio ir ultrakairiųjų judėjimui vadovaujančio radikalo Kazimiero Liaudžio – dvikovos dėl Daukanto aikštės rūmų. Ir vis dėlto, visas kortas dar gali sumaišyti Lietuvai nedraugiškos politinės jėgos, kurių tikslas – prezidento kėdėje sėdinti Kremliui pavaldi marionetė.

„Prezidentas“ – tai ne dokumentika, o grožinės literatūros kūrinys, tačiau žinomas žurnalistas neslepia, kad paralelė tarp politiniame trileryje veikiančių veikėjų ir realių politikų taps viena didžiausių romano intrigų.

„Visuose politiniuose trileriuose yra ieškoma realių prototipų, tad skaitytojų lyginimas neišvengiamas. Neįmanoma sukurti politinės knygos, kurioje nebūtų aliuzijų į realiai egzistuojančius politikus dėl paprastos priežasties – politikai čia, kaip ir visose kitose šalyse, yra pakankamai stereotipiniai. Štai jums klasikiniai stereotipai: jaunas politikas iš politinės dinastijos, seno sukirpimo politikas, nenorintis jokių permainų, ambicingas verslininkas, norintis valdyti iš šešėlių – šiems apibūdinimams galime priskirti ne po vieną asmenį. Manau, kad skaitytojai tikrai atpažins arba galvos, kad pavyko atpažinti vieną ar kitą realų politiką. Šias spėliones dar labiau pakurstys knygoje pateikta informacija iš politinės bendruomenės užkulisių“, – intriguojančias detales atskleidžia rašytojas.

Ilgametė žurnalisto patirtis, analizuotos politinės aktualijos ir šios sferos paraštėse likusios pašnekovų istorijos galiausiai nugulė į politinio trilerio puslapius, kurie skaitytojus įtrauks ne tik kraują stingdančiu siužetu, bet ir tikromis paslaptimis bei būdais, kaip nešvariai laimėti rinkimus.

„Šią knygą rašiau konsultuodamasis su žmonėmis, kurie turi sukaupę daugybę metų rinkiminės patirties. Klausiau jų, kokiais nešvariais būdais galima laimėti rinkimus ir visus metodus be jokių subtilybių išdėliojau knygoje. Prezidento rinkimai – kova be taisyklių. Tad ši knyga yra tarsi vadovėlis, kaip pasitelkiant purvinas priemones galima iškovoti prezidento postą. Ir jeigu realus kandidatas eitų vienu iš knygoje aprašytu keliu, o koks nors politologas garsiai pasakytų, kad šis žingsnis yra iš Tapino knygos 152 puslapio ir jūs žaidžiate nešvariai, tai laikyčiau didžiausia šios knygos sėkme“, – teigia autorius.

Politinį trilerį „Prezidentas“ A. Tapinas pristatys Vilniaus knygų mugės metu. Po keletą metų trukusios kūrybinės pertraukos, rašytojas sako, kad šiemet į knygų mugę sugrįžta oriai ir be baimės sutikti skaitytojų žvilgsnius.