Naujienos

R. Una naujoje knygoje vaikams žada pašėlusius nuotykius

2017 10 31

Rašytoja Rebeka Una vos prieš kelerius metus išleido debiutinę knygą „Atjunk“, kuri iškart buvo pripažinta geriausia lietuviška metų knyga vaikams ir paaugliams. Per akimirką, iki tol skaitytojams nežinoma rašytoja tapo viena populiariausių lietuviškų knygų vaikams autore. Nauja leidyklos „Alma littera“ išleista knyga „Labas, aš Tadas“ jau dabar vadinama lietuviškąjaernatyva pasaulinėms bestselerių serijoms „Prietrankos dienoraštis“ bei „Nevykelio dienoraštis“.


Kaip ir realiame gyvenime, taip ir naujoje Rebekos Unos knygoje, vaikai mokykloje susiduria ne tik su kasdienėmis gyvenimiškomis situacijomis. Tačiau ten kur slypi iššūkiai, ten laukia ir neįtikėtini nuotykiai.
„Į Tado klasę įžengia ryžtingai nusiteikusi naujokė, kuri nesugeba ir nenori pritapti prie kitų vaikų, ir dėl to paskelbia savo klasės draugams karą. Mokytoja mato bręstančius nemalonumus ir bando taikyti vaikus, tačiau abi pusės nusiteikusios itin ryžtingai. Netrukus naujokė Elzė Tadui virš galvos susprogdina tris vandens bombas. Berniukas baisiai supyksta ir, žinoma, nusprendžia atsilyginti“, – pasakoja R. Una.


Rašytoja intriguoja, kad šie vaikų nesutarimai greitai pavirs beprotiškai juokingais nuotykiais. Net iš pažiūros nedidelės detalės – tai, kad Tadas moka Lietuvos istorijos repą ar tai, kad Elzė įsižeidžia, jog niekas neatspėjo piešinio ant jos džinsų kišenės – lems naujos draugystės pradžią.


Atviras smalsumas ir tvirta nuomonė – vieni ryškiausių pagrindinių personažų bruožų. Tadas nuolat klausinėja savo senelio apie praeitį, o Elzė niekaip nesupranta jai aplinkinių kartojamos frazės, jog „mergaitės nekariauja“.


„Labas, aš Tadas“ turi visus vaikiškai knygai būdingus atributus – spalvotas iliustracijas, šmaikštų stilių ir realybėje atpažįstamus veikėjų prototipus. Jie, kaip ir tikri vaikai, yra pagrindiniai savo istorijų herojai – jautrūs ir linksimi, patenkantys į nelauktas situacijas ir ieškantys kūrybingų sprendimų. Knygoje supažindinama ir su Tado bei Elzės tėvais, seneliais ar mokytojais, o jų visų gyvenimas leidžia lavinti fantaziją, juoktis bei pasinerti į tikrąjį vaikų pasaulį.


R. Una sako, kad šioje knygoje – kaip niekad daug jos pačios gyvenimo akimirkų: „Tadas ir jo broliukas yra mano abiejų sūnų prototipai. Kitų personažų vardai – taip pat iš realaus gyvenimo, tačiau tai vis tiek yra literatūrinis kūrinys ir mano vaizduotės vaisius. Todėl, jei kam nors skaitant kils mintis, kad rašoma apie juos, galiu nuraminti – ten tikrai ne jūs“, – šmaikštauja R. Una.


Rašytoja atskleidžia, kad rašymas vaikams ir paaugliams – jos didžiausias troškimas. „Rašymas vaikams man padeda neprarasti ryšio su savimi. Didžiausias mano literatūrinis įkvėpimas – švedų rašytoja Astrid Lindgren, kuri knygas vaikams kūrė visą gyvenimą. Aš trokštu to paties – niekada nesustoti“, – atvirauja R. Una.


Debiutinė Rebekos Unos knyga „Atjunk“ bemat sulaukė skaitytojų ir literatūros kritikų dėmesio.  Per trejus metus nuo pirmosios knygos pasirodymo rašytoja išleido dar tris knygas, o šį rudenį buvo paskelbta laimėjusi trečiąjį Paauglių ir jaunimo literatūros konkursą su netrukus pasirodysiančia knyga „Šeštadienį, aštuntą valandą“. R. Una yra apdovanota dviejomis premijomis: metų knygos, kurią rinko visi Lietuvos skaitytojai bei Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams.


R. Una knygą „Labas, aš Tadas“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 25 metus vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Viena didžiausių leidyklų Lietuvoje „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.