fb1977c2eb9ca12c5f4f1694d5b65f764211e077_cdb_is_antro_zvilgsnio_p1.jpg

Iš antro žvilgsnio

Jodi Picoult

Romane „Iš antro žvilgsnio“ Jodi Picoult į dienos šviesą ištraukia iki šiol nutylimą ir dėl to labai mažai kam žinomą eugenikos projektą, vykdytą Amerikoje XX a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmečiuose. Siekdami prisidėti prie Amerikos ekonominio augimo, šio projekto vykdytojai tuomet buvo nusitaikę į, jų manymu, tą augimą stabdančius ir „normalaus“ baltojo amerikiečio įvaizdžio neatitinkančius gyventojus – dažniausiai emigrantus, indėnų gentis, socialiai silpnesnius visuomenės narius. Tokie žmonės būdavo tariamai savanoriškai sterilizuojami – iš jų būdavo atimama teisė susilaukti vaikų. Taip buvo tikimasi sumažinti „blogųjų“ ir padidinti „gerųjų“ Amerikos gyventojų skaičių.

 

Knygos veiksmas vyksta Vermonto valstijoje, kur eugenikos projektas vykdytas ypač intensyviai. Čia nuo jo labiausiai nukentėjo abenakių gentis. Rašytoja sukūrė jaudinamą istoriją, per savo personažų likimus atskleisdama tokio projekto padarinius.

 

Žemės sklype, priklausančiame profesoriui Spenseriui Paikui, sumanoma statyti prekybos centrą. Tačiau šiam sumanymui paprieštarauja abenakiai, teigdami, kad toje žemėje palaidoti jų protėviai. Abenakių niekas nepaiso ir statybos prasideda, bet jas nutraukia keisti gamtos reiškiniai – nerasdami kuo juos paaiškinti, žmonės ima šnibždėtis apie supykdytas abenakių protėvių dvasias.

Tuo pat metu į miestelį pas seserį atvyksta Rosas Veikmanas – jaunas vyras, nerandantis ramybės po mylimos moters mirties. Vildamasis, kad anapusybė egzistuoja, Rosas visais įmanomais būdais bando rasti kontaktą su ten galbūt nukeliavusia mylimosios siela. Nors Rosui to nė karto dar nepavyko padaryti, statybų vadovas kreipiasi į jį prašydamas, kad jis ištirtų statybvietę ir galbūt patvirtintų arba paneigtų gandus apie ten klaidžiojančias abenakių protėvių sielas.

Rosas sutinka, bet statybvietėje suranda tik paslaptingą išsigandusią moterį – Liją Bomont, ji, kaip ir Rosas, kažko ieško už gyvenimą ir mirtį skiriančios ribos. Lija pirmą kartą per daugelį metų Rosui vėl įžiebia gyvybės kibirkštį, ir jis nusprendžia žūtbūt išsiaiškinti šią kenčiančią moterį slegiančias paslaptis.

Pradėjus tyrimą, ima vertis sukrečianti istorija, apimanti kelių šeimų ir net kelių kartų likimus, palytėtus meilės, nusikaltimų ir, be abejo, eugenikos projekto...

 

Su didele išmone supindama sukrečiančią sielos išpirkimo dramą ir XX a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmečiuose JAV vykdyto eugenikos projekto istoriją, knygoje „Iš antro žvilgsnio“ populiari rašytoja Jodi Picoult klausia, ar tiesa visada yra tai, kas gali būti pamatuota, ir ar tai, kas gali būti pamatuota, visada yra tiesa.

 

Mano manymu, nelaimės kyla ne dėl mokslo; tikrasis kaltininkas yra žmogus, nusprendžiantis, kas yra normalu, optimalu ir vertinga. Ir ne eugenikų troškimas padaryti pasaulį geresnį buvo ydingas, o tai, kaip jie apibrėžė  žodį „geresnis“.

Jodi Picoult

 

Jodi Picoult (Džoudi Pikou, g. 1966) – viena populiariausių šiuolaikinių JAV rašytojų. Prinstono universitete ji įgijo literatūros tekstų rašymo bakalauro, Harvardo universitete – edukologijos magistro laipsnį. 2003 metais už kūrybą jai skirtas apdovanojimas – New England Book Award.

Jodi Picoult kūriniai pelnė didžiulį pripažinimą. Lietuvos skaitytojams gerai žinomi jos romanai „Mano sesers globėjas“, „Dešimtasis ratas“, „Nykstantys pavidalai“, „Devyniolika minučių“, „Tobulas paveikslas“, „Gailestingumas“, „Kitas gyvenimas“, „Kuprotojo banginio dainos“, „Trapumas“, „Kita širdis“, „Namų taisyklės“, „Susitarimas“, „Paprasta tiesa“, „Neprarask vilties“.

Kviečiame apsilankyti Jodi Picoult interneto svetainėje www.jodipicoult.com.

 

Dalintis

Leidykla: Alma Littera
ISBN: 9786090107157
Formatas: 24,2x14,8x3,1
Puslapių skaičius: 440
Leidimo metai: 2012-10-25
Vertėjas: Violeta Karpavičienė